SM-43TW101 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SM-43TW101 |
Description | TRIMMER 100 OHM 0.25W J LEAD TOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 Ohms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 5.0 Turn Top Adjustment |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SM-43TW101 Models |
Category | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Manufacturer Nidec Components | Number of Turns 5.0 |
Series | Adjustment Type Top Adjustment |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Resistive Material Cermet |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Resistance 100 Ohms | Termination Style J Lead |
Power (Watts) 0.25W, 1/4W | Size / Dimension Rectangular - 0.189" x 0.138" Face (4.80mm x 3.50mm) |
Tolerance ±10% |