SM-42W504 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
500 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 11.0 Turn Top Adjustment
SM-42W504
DigiKey Part Number
SM-42W504-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM-42W504
Description
TRIMMER 500KOHM 0.25W J LEAD TOP
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Number of Turns
11.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Resistance
500 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.189" x 0.138" Face (4.80mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%