SM-42W103 is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
Vishay Sfernice
In Stock: 164
Datasheet
10 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 11.0 Turn Top Adjustment
SM-42W103
DigiKey Part Number
SM-42W103-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM-42W103
Description
TRIMMER 10K OHM 0.25W J LEAD TOP
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Number of Turns
11.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Resistance
10 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.189" x 0.138" Face (4.80mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%