CT-94EY205
DigiKey Part Number
563-CT-94EY205-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CT-94EY205
Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
2 MOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 18.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
CT-94EY205 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
2 MOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.378" x 0.189" Face (9.60mm x 4.80mm)
Tolerance
±10%