UWT1H221MNL1GS
DigiKey Part Number
493-2228-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-2228-1-ND - Cut Tape (CT)
493-2228-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UWT1H221MNL1GS
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UWT1H221MNL1GS Models
Ripple Current @ Low Frequency
220 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
330 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C