UWF1C101MCL1GS | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | UWF1C101MCL1GS |
Description | CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | UWF1C101MCL1GS Models |
Category | Applications |
Mfr | Ripple Current @ Low Frequency 75 mA @ 120 Hz |
Series | Ripple Current @ High Frequency 150 mA @ 100 kHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Impedance 800 mOhms |
Part Status Obsolete | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm) |
Tolerance ±20% | Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) |
Voltage - Rated 16 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can - SMD |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C |