UUA1V100MCL1GS
DigiKey Part Number
493-6453-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-6453-1-ND - Cut Tape (CT)
493-6453-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UUA1V100MCL1GS
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UUA1V100MCL1GS Models
Ripple Current @ Low Frequency
27 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
40.5 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C