UCZ1E221MCS6GS
DigiKey Part Number
UCZ1E221MCS6TR-ND - Tape & Reel (TR)
UCZ1E221MCS6CT-ND - Cut Tape (CT)
UCZ1E221MCS6DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCZ1E221MCS6GS
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 200mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UCZ1E221MCS6GS Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
135 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
270 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.425" (10.80mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C