UCL1V470MCL1GS
DigiKey Part Number
493-3951-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-3951-1-ND - Cut Tape (CT)
493-3951-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCL1V470MCL1GS
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UCL1V470MCL1GS Models
Ripple Current @ Low Frequency
150 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
300 mA @ 100 kHz
Impedance
260 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C