RSS1E470MCN1GS
DigiKey Part Number
493-14287-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-14287-1-ND - Cut Tape (CT)
493-14287-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSS1E470MCN1GS
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RSS1E470MCN1GS Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Nichicon
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
280 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.8 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm