RSL0J151MCN1GB | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RSL0J151MCN1GB |
Description | CAP ALUM POLY 150UF 20% 6.3V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 150 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 18mOhm 2000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RSL0J151MCN1GB Models |
Category | Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C |
Manufacturer Nichicon | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Series | Applications General Purpose |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ Low Frequency 320 mA @ 120 Hz |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 3.2 A @ 100 kHz |
Type Polymer | Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm) |
Capacitance 150 µF | Height - Seated (Max) 0.165" (4.20mm) |
Tolerance ±20% | Surface Mount Land Size 0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm) |
Voltage - Rated 6.3 V | Mounting Type Surface Mount |
ESR (Equivalent Series Resistance) 18mOhm | Package / Case Radial, Can - SMD |