RR70J681MDN1
DigiKey Part Number
493-3708-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RR70J681MDN1
Description
CAP ALUM POLY 680UF 20% 6.3V TH
Detailed Description
680 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 7mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
RR70J681MDN1 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
610 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
6.1 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
680 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
7mOhm