RR70J391MDN1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 669
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Similar
Chemi-Con
In Stock: 1,000
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 209
390 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 7mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
RR70J391MDN1
DigiKey Part Number
493-3707-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RR70J391MDN1
Description
CAP ALUM POLY 390UF 20% 6.3V TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RR70J391MDN1 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
560 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
5.6 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
390 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
7mOhm