RR50J821MDN1PH
DigiKey Part Number
RR50J821MDN1PH-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RR50J821MDN1PH
Description
CAP ALUM POLY 820UF 20% 6.3V TH
Detailed Description
820 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 5mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
RR50J821MDN1PH Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
722 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
7.22 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
820 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
5mOhm