RR50G821MDN1
DigiKey Part Number
493-3693-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RR50G821MDN1
Description
CAP ALUM POLY 820UF 20% 4V TH
Detailed Description
820 µF 4 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 5mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
RR50G821MDN1 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
722 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
7.22 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
820 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
4 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
5mOhm