RPS1C560MCN1GS
DigiKey Part Number
493-3850-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-3850-1-ND - Cut Tape (CT)
493-3850-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPS1C560MCN1GS
Description
CAP ALUM POLY 56UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 40mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RPS1C560MCN1GS Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Nichicon
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
230 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.3 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
56 µF
Height - Seated (Max)
0.264" (6.70mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm