RNS1C181MDN1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 988
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 138
Datasheet
180 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 16mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
RNS1C181MDN1
DigiKey Part Number
RNS1C181MDN1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNS1C181MDN1
Description
CAP ALUM POLY 180UF 20% 16V TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNS1C181MDN1 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
470 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.7 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
180 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
16mOhm