RNL1E102MDSBSQ
DigiKey Part Number
RNL1E102MDSBSQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNL1E102MDSBSQ
Description
CAP ALUM POLY 1000UF 20% 25V TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 10mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Nichicon
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
580 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
5.8 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
1000 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
10mOhm