RL81C181MDN1KX | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RL81C181MDN1KX |
Description | CAP ALUM POLY 180UF 20% 16V TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 180 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 12mOhm 2000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RL81C181MDN1KX Models |
Category | Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C |
Manufacturer Nichicon | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Series | Applications General Purpose |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ Low Frequency 500 mA @ 120 Hz |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 5 A @ 100 kHz |
Type Polymer | Lead Spacing 0.138" (3.50mm) |
Capacitance 180 µF | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm) |
Voltage - Rated 16 V | Mounting Type Through Hole |
ESR (Equivalent Series Resistance) 12mOhm | Package / Case Radial, Can |