QXL2E224KTPT
DigiKey Part Number
493-3626-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QXL2E224KTPT
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 250VAC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QXL2E224KTPT Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.728" L x 0.378" W (18.50mm x 9.60mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.661" (16.80mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
250V