PCZ1E331MCL1GS
DigiKey Part Number
PCZ1E331MCL1TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCZ1E331MCL1CT-ND - Cut Tape (CT)
PCZ1E331MCL1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCZ1E331MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 15mOhm 2000 Hrs @ 150°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PCZ1E331MCL1GS Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Manufacturer
Nichicon
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
105 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.1 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
330 µF
Height - Seated (Max)
0.520" (13.20mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 150°C