PCH1H121MCL2GS
DigiKey Part Number
PCH1H121MCL2GTR-ND - Tape & Reel (TR)
493-PCH1H121MCL2GSCT-ND - Cut Tape (CT)
493-PCH1H121MCL2GSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCH1H121MCL2GS
Description
CAP ALUM POLY 120UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 25mOhm 4000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Manufacturer
Nichicon
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
105 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.1 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
120 µF
Height - Seated (Max)
0.476" (12.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 135°C