GYF1H470MCQ1GS
DigiKey Part Number
GYF1H470MCQ1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
GYF1H470MCQ1GCT-ND - Cut Tape (CT)
GYF1H470MCQ1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GYF1H470MCQ1GS
Description
CAP ALUM POLY HYB 47UF 50V SMD
Detailed Description
47 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 40mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Category
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Capacitance
47 µF
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm