GYE1V101MCQ1GS
DigiKey Part Number
493-GYE1V101TR-ND - Tape & Reel (TR)
493-GYE1V101CT-ND - Cut Tape (CT)
493-GYE1V101DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GYE1V101MCQ1GS
Description
CAP ALUMHYB 100UF 20% 35V SMD
Detailed Description
100 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 35mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
255 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.7 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
35mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C