GYC1H121MCQ1GS
DigiKey Part Number
493-GYC1H121TR-ND - Tape & Reel (TR)
493-GYC1H121CT-ND - Cut Tape (CT)
493-GYC1H121DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GYC1H121MCQ1GS
Description
CAP ALUMHYB 120UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 28mOhm 4000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Manufacturer
Nichicon
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
390 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.6 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
120 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
28mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 135°C