GYB1K560MCQ1GS
DigiKey Part Number
GYB1K560MCQ1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
493-GYB1K560MCQ1GSCT-ND - Cut Tape (CT)
493-GYB1K560MCQ1GSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GYB1K560MCQ1GS
Description
80V 56F HYBRID POLYMER CHIP CHIP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 µF 80 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 26mOhm 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
420 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.8 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
56 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
80 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
26mOhm
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C