BW227M025HFKTA
DigiKey Part Number
3372-BW227M025HFKTATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Aillen
Manufacturer Product Number
BW227M025HFKTA
Description
CAP ALUMHYB 220UF 20% 25V SMD
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 27mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Category
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C
Manufacturer
Aillen
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Automotive
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.6 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
220 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
27mOhm