PTVS40VP1UP,115
DigiKey Part Number
1727-4440-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-4440-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-4440-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTVS40VP1UP,115
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SOD1285
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
64.5V Clamp 9.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-128/CFP5
Category
Power - Peak Pulse
600W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Package / Case
SOD-128
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.3A