Image for PTVS33VP1BPLJ is not available
PTVS33VP1BPLJ
DigiKey Part Number
1727-PTVS33VP1BPLJTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTVS33VP1BPLJ
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC CFP5FL
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 11.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount CFP5-FL
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.3A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V (Max)
Package / Case
DO-221AC, SMA Flat Leads
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V