Image for PTVS26VP1BPLJ is not available
PTVS26VP1BPLJ
DigiKey Part Number
1727-PTVS26VP1BPLJTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTVS26VP1BPLJ
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC CFP5FL
Customer Reference
Detailed Description
42.1V Clamp 14.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount CFP5-FL
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.3A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Discontinued at DigiKey
Applications
Telecom
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V (Max)
Package / Case
DO-221AC, SMA Flat Leads
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V