PTVS20VP1UTP-QX is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
32.4V Clamp 18.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-128/CFP5
SOD-128
PTVS20VP1UTP-QX
DigiKey Part Number
1727-PTVS20VP1UTP-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTVS20VP1UTP-QX
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SOD1285
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
18.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V (Max)
Package / Case
SOD-128
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.4V