PTVS15VZ1USKYL
DigiKey Part Number
1727-2745-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-2745-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-2745-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTVS15VZ1USKYL
Description
TVS DIODE 15VWM 27.4VC DSN1608-2
Customer Reference
Detailed Description
27.4V Clamp 7.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DSN1608-2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTVS15VZ1USKYL Models
Category
Power - Peak Pulse
200W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Discontinued at DigiKey
Capacitance @ Frequency
340pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V (Max)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.4V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.5A