Image for NGB30T65M3DFPJ is not available
NGB30T65M3DFPJ
DigiKey Part Number
1727-NGB30T65M3DFPJTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NGB30T65M3DFPJ
Description
NGB30T65M3DFP/SOT404B/D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 56 A 199 W Surface Mount D2PAK
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Gate Charge
81 nC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Td (on/off) @ 25°C
19ns/139ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 30A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
115 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
56 A
Mounting Type
Surface Mount
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.8V @ 15V, 30A
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Power - Max
199 W