NCA9595PW-Q100J
DigiKey Part Number
1727-NCA9595PW-Q100JTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-NCA9595PW-Q100JCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-NCA9595PW-Q100JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCA9595PW-Q100J
Description
I2C
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
I/O Expander 16 I2C, SMBus 400 kHz 24-TSSOP
Category
Output Type
Push-Pull
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Current - Output Source/Sink
10mA, 25mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Clock Frequency
400 kHz
Part Status
Active
Voltage - Supply
1.65V ~ 5.5V
Number of I/O
16
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Interface
I2C, SMBus
Mounting Type
Surface Mount
Interrupt Output
Yes
Package / Case
24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)