BZB984-C2V4,115
DigiKey Part Number
1727-BZB984-C2V4,115TR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZB984-C2V4,115CT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZB984-C2V4,115DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZB984-C2V4,115
Description
DIODE ZENER ARRAY 2.4V SOT-663
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 2.4 V 265 mW ±5% SOT-663
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZB984-C2V4,115 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
70 Ohms
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 1 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Configuration
1 Pair Common Anode
Package / Case
SOT-663
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
2.4 V
Supplier Device Package
SOT-663
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
265 mW