BZB84-C7V5,215
DigiKey Part Number
1727-BZB84-C7V5,215TR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZB84-C7V5,215CT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZB84-C7V5,215DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZB84-C7V5,215
Description
DIODE ZENER ARRAY 7.5V TO-236AB
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 7.5 V 300 mW ±5% TO-236AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZB84-C7V5,215 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
7.5 V
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
TO-236AB
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms