BZB84-B9V1-QR
DigiKey Part Number
1727-BZB84-B9V1-QRTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZB84-B9V1-QR
Description
DIODE ZENER ARRAY 9.1V TO-236AB
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 9.1 V 300 mW ±2% TO-236AB
Category
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 6 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
9.1 V
Tolerance
±2%
Power - Max
300 mW