BZB84-B7V5-QR is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 7.5 V 300 mW ±2% TO-236AB
BZB84-B7V5-QR
DigiKey Part Number
1727-BZB84-B7V5-QRTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZB84-B7V5-QR
Description
DIODE ZENER ARRAY 7.5V TO-236AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 5 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
7.5 V
Tolerance
±2%
Power - Max
300 mW