BZB84-B3V6,215 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 31,700
Datasheet
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 3.6 V 300 mW ±2% TO-236AB
BZB84-B3V6,215
DigiKey Part Number
1727-BZB84-B3V6,215TR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZB84-B3V6,215CT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZB84-B3V6,215DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZB84-B3V6,215
Description
DIODE ZENER ARRAY 3.6V TO-236AB
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
BZB84-B3V6,215 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
3.6 V
Tolerance
±2%
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms