BZB84-B16,215
DigiKey Part Number
1727-BZB84-B16,215TR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZB84-B16,215CT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZB84-B16,215DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZB84-B16,215
Description
DIODE ZENER ARRAY 16V TO-236AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 16 V 300 mW ±2% TO-236AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZB84-B16,215 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 11.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
16 V
Tolerance
±2%
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms