BZB784-C6V2-QX
DigiKey Part Number
1727-BZB784-C6V2-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZB784-C6V2-QX
Description
DIODE ZENER ARRAY 6.2V SOT-323
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 6.2 V 180 mW ±5% SOT-323
Category
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 4 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Configuration
1 Pair Common Anode
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
6.2 V
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
SC-70, SOT-323
Power - Max
180 mW