BZB784-C2V4,115
DigiKey Part Number
BZB784-C2V4,115-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZB784-C2V4,115
Description
DIODE ZENER ARRAY 2.4V SOT-323
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 2.4 V 180 mW ±5% SOT-323
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 1 V
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q100
Configuration
1 Pair Common Anode
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
2.4 V
Package / Case
SC-70, SOT-323
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-323
Power - Max
180 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms