BUK9M24-40EX
DigiKey Part Number
1727-2576-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-2576-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-2576-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK9M24-40EX
Description
MOSFET N-CH 40V 30A LFPAK33
Detailed Description
N-Channel 40 V 30A (Tc) 44W (Tc) Surface Mount LFPAK33
EDA/CAD Models
BUK9M24-40EX Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
7.7 nC @ 5 V
Mfr
Vgs (Max)
±10V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
798 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
44W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
20mOhm @ 10A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2.1V @ 1mA