BUK7M9R9-60EX
DigiKey Part Number
1727-2566-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-2566-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-2566-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK7M9R9-60EX
Description
MOSFET N-CH 60V 60A LFPAK33
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 60A (Tc) 79W (Tc) Surface Mount LFPAK33
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BUK7M9R9-60EX Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
30.1 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2007 pF @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
79W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
LFPAK33
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
9.9mOhm @ 15A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA