74HC4066D-Q100,118
DigiKey Part Number
1727-1036-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-1036-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-1036-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
74HC4066D-Q100,118
Description
IC SWITCH SPST-NO X 4 95OHM 14SO
Detailed Description
4 Circuit IC Switch 1:1 95Ohm 14-SO
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
74HC4066D-Q100,118 Models
Category
-3db Bandwidth
200MHz
Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
3.5pF
Series
Current - Leakage (IS(off)) (Max)
1µA
Digi-Reel®
Crosstalk
-60dB @ 1MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Switch Circuit
SPST - NO
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
1:1
Number of Circuits
4
On-State Resistance (Max)
95Ohm
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
3Ohm
Supplier Device Package
14-SO
Voltage - Supply, Single (V+)
2V ~ 10V