74HC4053PW-Q100,11 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 46,076
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
3 Circuit IC Switch 2:1 120Ohm 16-TSSOP
74HC4053PW-Q100,11
DigiKey Part Number
1727-1008-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-1008-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-1008-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
74HC4053PW-Q100,11
Description
IC SWITCH SPDTX3 120OHM 16TSSOP
Detailed Description
Category
Switch Time (Ton, Toff) (Max)
31ns, 29ns
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
-3db Bandwidth
170MHz
Series
Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
3.5pF
Current - Leakage (IS(off)) (Max)
100nA
Part Status
Active
Crosstalk
-60dB @ 1MHz
Switch Circuit
SPDT
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
2:1
Number of Circuits
3
On-State Resistance (Max)
120Ohm
Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
6Ohm
Package / Case
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Voltage - Supply, Single (V+)
2V ~ 10V
Supplier Device Package
16-TSSOP
Voltage - Supply, Dual (V±)
±1.5V ~ 5V