NHD-1.27-12896ASC3 Back
NHD-1.27-12896ASC3
DigiKey Part Number
NHD-1.27-12896ASC3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-1.27-12896ASC3
Description
GRAPHIC DISPLAY OLED RGB 1.27"
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Red, Green, Blue (RGB) OLED - Passive Matrix SPI 1.27" (32.26mm) 128 x 96
Category
Dot Pixels
128 x 96
Interface
SPI
Packaging
Box
Controller Type
SSD1351
Display Type
OLED - Passive Matrix
Background Color
Black
Diagonal Screen Size
1.27" (32.26mm)
Dot Size
0.14mm W x 0.19mm H
Viewing Area
26.71mm W x 20.28mm H
Dot Pitch
0.20mm W x 0.20mm H