STDCSF3-7.3728M
DigiKey Part Number
644-STDCSF3-7.3728MTR-ND - Tape & Reel (TR)
644-STDCSF3-7.3728MCT-ND - Cut Tape (CT)
644-STDCSF3-7.3728MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STDCSF3-7.3728M
Description
CRYSTAL 7.3728MHZ 8PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
7.3728 MHz ±20ppm Crystal 8pF 250 Ohms 2-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
250 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
7.3728 MHz
Supplier Device Package
2-SMD (8x4.5)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.315" L x 0.177" W (8.00mm x 4.50mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)