UWQ-12/20-T48NB-C is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
OmniOn Power
In Stock: 99
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 20A 18V - 60V Input
UWQ-12/20-T48NB-C
DigiKey Part Number
811-2965-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UWQ-12/20-T48NB-C
Description
DC DC CONVERTER 12V 240W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
UWQ-12/20-T48NB-C Models
Category
Power (Watts)
240 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
92%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
8-DIP Module, 5 Leads, 1/4 Brick
Voltage - Input (Max)
60V
Size / Dimension
2.30" L x 1.45" W x 0.50" H (58.4mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
20A