OKL2-T/12-W12P2-C
DigiKey Part Number
811-2958-2-ND - Tape & Reel (TR)
811-2958-1-ND - Cut Tape (CT)
811-2958-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OKL2-T/12-W12P2-C
Description
DC DC CONVERTER 0.69-5.5V 66W
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.69 ~ 5.5V 12A 4.5V - 14V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OKL2-T/12-W12P2-C Models
Category
Power (Watts)
66 W
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, SCP, UVLO
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Efficiency
95%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
10-SMD Module
Voltage - Input (Min)
4.5V
Size / Dimension
0.80" L x 0.45" W x 0.34" H (20.3mm x 11.4mm x 8.5mm)
Voltage - Input (Max)
14V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
12A